Depresja niemowlęca to choroba dotykająca dzieci, które z różnych powodów odłączone są od swoich matek lub opiekunów. Brak czułości i dotyku innego człowieka może spowodować  u nich objawy depresyjne. Jak wynika z badań psychiatrów, niektórym niemowlętom wystarczy kilka tygodni odcięcia od kochających opiekunów, aby pojawiły się u nich pierwsze symptomy choroby takie jak smutek, zniechęcenie, brak apetytu, utrata wagi oraz wiele innych.

W większości wypadków depresja niemowlęca nie wymaga specjalnego leczenia farmakologicznego. W przypadku niemowląt najlepszym lekarstwem jest powrót do opiekuna. Po powrocie do domu dziecku wystarczy zaledwie kilka tygodni, aby wrócić do dawnej formy. Jeśli okres depresji nie trwał zbyt długo maluch szybko przybiera na wadze i nadrabia zaległości.

Depresja niemowlęca często zdarza się dzieciom, które zostają porzucone lub trafiają do placówek opiekuńczych. Dlatego tak ważne jest, by niemowlęta nie trafiały do miejsc, gdzie opiekunowie często się zmieniają. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest np. pogotowie rodzinne, gdzie malec znajduje się pod opieką rodziny.

Dobry psychiatra w Warszawie