Choć psychoterapia osób chorych na depresję jest tylko uzupełnieniem farmakoterapii, warto się jej poddać ze względu na dobre efekty jakie przynosi. Jest kilka nurtów psychoterapii pacjentów z depresją, część terapeutów wybiera terapię psychodynamiczną. Na czym polega ten nurt opowiemy poniżej.

 

W ramach terapii psychodynamicznej terapeuta stara się wpłynąć na pacjenta, a raczej na sposób jego myślenia o sobie – z negatywnego na pozytywny. Niekorzystne interpretowanie rzeczywistości sprawia, że u pacjentów rozwija się depresja.

Nurt psychodynamiczny penetruje doświadczenia i wydarzenia z dzieciństwa chorych, próbując znaleźć odpowiedź na niską samoocenę pacjentów.

W zależności od ustaleń terapeuty i pacjenta, terapia odbywa się raz w tygodniu, a maksymalnie mogą to być cztery sesje. Warto nastawić się na to, że proces ten jest niezwykle długotrwały i zabiera nawet kilka lat. Choć terapia psychodynamiczna trwa długo, warto na nią uczęszczać ze względu na wysoką skuteczność. Wymienia się tu nie tylko zaburzenia depresyjne, ale także lękowe, nerwice i zaburzenia osobowości.