Wśród wielu objawów depresji są m.in. zniechęcenie, brak chęci do życia, smutek czy niechęć do podejmowania działań. Leczenie depresji nie jest łatwe. Konieczne jest nie tylko podanie leków, ale również wskazanie choremu sensu życia. Można to zrobić na wiele sposobów, a jednym z nich jest wykorzystanie do leczenia jego zainteresowań.

Jeśli chory posiada pasję, którą w ostatnim czasie zaniedbał można spróbować namówić go do podjęcia jej na nowo. Niezależnie od tego czy lubił oglądać mecze, zbierał wycinki z gazet o ulubionym aktorze czy układał puzzle. W procesie powrotu do zdrowia bardzo ważne jest odkrycie na nowo celu, do którego warto dążyć. Może to być coś drobnego, na czym zależy choremu. Postawienie sobie za cel np. ułożenia puzzli z 1000 elementów albo zrobienie swetra dla dziecka to drobne wyzwania, ale motywują do działania. Kiedy zaś uda się uzyskać zamierzony cel staje się to motywacją do podjęcia się kolejnego zadania.

Niestety wyznaczanie i zdobywanie kolejnych celów hobbystycznych nie jest gwarantem powrotu do zdrowia. Niezbędne jest odpowiednie leczenie depresji przez specjalistów.